اقدامات و مراقبت های پیش از بارداری برای کاهش خطر ابتلای نوزاد به اسکیزوفرنی

هدف از مراقبت‌های قبل از بارداری داشتن یک بارداری سالم و پیشگیری از پیامدهای زیان بار برای مادران و جنین است. زنان مبتلا به اسکیزوفرنی که باردار می‌شوند، چالش‌های منحصر به فردی را در هنگام انجام مراقبت‌های قبل از بارداری خواهند داشت و در معرض خطر بالایی به دلیل احتمال به وجود آمدن نتایج زیان بار پیش از زایمان قرار دارند. بارداری در این زنان باید به عنوان یک عمل با خطرات بالا تلقی گردد. فرزندان زنان مبتلا به اسکیزوفرنی به صورت ژنتیکی مستعد ابتلا به بیماری اسکیزوفرنی هستند. همه زنان مبتلا به اسکیزوفرنی که قصد باردار شدن را دارند، باید به روانپزشک مراجعه کنند تا خطرات (تغییر) درمان در برابر خطر ابتلا به عود این بیماری ارزیابی شود. پیش از انجام مشاوره با روانپزشک و مراجعه به او، توصیه می‌شود که زنان به جلوگیری از بارداری ادامه دهند. ممکن است نوع داروی مورد استفاده قبل از بارداری تغییر کند و ممکن است تغییرات دوز داروی مصرفی در دوران بارداری لازم باشد.

همه زنان می‌توانند به پزشک خود برای جهت کسب اطلاعات و انجام مشاوره در هنگام برنامه‌ریزی برای بارداری مراجعه کنند. اگر تحت مراقبت پزشکی به دلیل ابتلا به بیماری اسکیزوفرنی هستید، باید با یک روانپزشک صحبت کنید. متخصصین ما در مرکز توانبخشی اعصاب و روان مژده قبل از برنامه ریزی برای بارداری بهترین مشاوره‌ها را پیش از باردار شدن جهت داشتن یک کودک سالم انجام می‌دهند. برای اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره‌های ۰۲۱۷۶۲۵۳۴۶۵ و ۰۲۱۷۶۲۵۳۴۶۶ تماس بگیرید.

اقدامات قبل از بارداری


مراقبت های قبل از دوران بارداری برای کاهش خطر ابتلا به اسکیزوفرنی که می‌توانید انجام دهید و آنچه که تحقیقات نشان می‌دهند، می‌توانند خطر ابتلا به بیماری اسکیزوفرنی یا هر نوع بیماری روحی دیگر را در کودک کاهش دهند. قبل از برنامه ریزی برای بارداری، حداقل سه ماه قبل یک چکاپ کامل پیش از باردار شدن انجام دهید. همچنین مهم است که با پزشک در خصوص هر گونه داروهایی که در گذشته نزدیک مصرف کرده‌اید یا در حال مصرف هستید، صحبت کنید. تحقیقات نشان می‌دهند که کودکان متولد شده از بارداری‌های ناخواسته، ۲۵۰ تا ۳۰۰ درصد بیشتر از کودکانی که تولد آن‌ها از قبل توسط والدین برنامه ریزی شده است، در معرض خطر ابتلا به اسکیزوفرنی هستند. محققان بر این باورند که این میزان خطر ابتلای بالاتر ممکن است به دلیل استرس ذهنی باشد که مادر یک کودک ناخواسته تجربه می‌کند و یا مراقبت‌های با شرایط نامناسب‌تر قبل از زایمان که معمولاً همراه باحاملگی‌های ناخواسته رخ می‌دهند. در بارداری‌های ناخواسته، مادران ممکن است در طول حاملگی و در دوران ابتدای کودکی به تغذیه و مراقبت مناسب توجه کمتری را نشان دهند.

از مولتی ویتامین استفاده کنید

به صورت روزانه و یک تا سه ماه پیش از بارداری، یک مولتی ویتامین مصرف کنید. مشخص شده است که استفاده از مولتی ویتامین‌ها قبل از بارداری ممکن است خطر ابتلا به زایمان زودرس را کاهش دهد. استفاده مولتی ویتامین قبل و حین دوران بارداری می‌تواند کمبودهای مرتبط با رژیم غذایی برخی از مواد مغذی را کاهش دهد و به طور بالقوه از زایمان زودرس جلوگیری کند. گزارش شده است که در مقایسه با کسانی که از مولتی ویتامین استفاده نمی‌کنند، خطر زایمان زودرس در زنانی که مکمل‌های مولتی ویتامین را قبل از بارداری مصرف می‌کنند، کمتر است.

وزن مناسب داشته باشید

برای داشتن وزن سالم و مناسب (شاخص توده بدنی بین ۱۸٫۵ تا ۲۴٫۹) قبل از بارداری تلاش زیادی را باید انجام دهید. تحقیقات نشان می‌دهند که داشتن وزن سالم قبل از بارداری باعث افزایش سلامتی کودک می‌شود. با این حال، همانطورکه داشتن وزن بیش از حد برای مادر یا نوزاد مناسب نیست، تحقیقات نشان می‌دهند که لاغری بیش از حد نیز می‌تواند اثرات منفی برای کودک یا مادر داشته باشد. وزن مطلوب تقریباً داشتن یک شاخص توده بدنی به میزان ۲۲ یا ۲۳ است.

بیماری‌های قابل انتقال از راه مقاربت جنسی

اطمینان حاصل کنید که هر گونه بیماری قابل انتقال از راه مقاربت جنسی (به عنوان مثال هرپس، کلامیدیا، و غیره) توسط یک پزشک حرفه‌ای درمان شده است. گزارش شده است که کودکان متولد شده از مادران مبتلا به عفونت‌های دستگاه تناسلی، تولید مثلی در نزدیکی دوران تخمک گذاری یا در چند هفته اول حاملگی پنج برابر احتمال ابتلای بیشتر به اسکیزوفرنی را در دوران بزرگسالی نشان داده‌اند. به عنوان مثال دانشمندان دریافته‌اند که مادرانی که در زمان تولد نوزاد به عفونت ویروسی نوع ۲ (ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۲) مبتلا بوده‌اند، احتمال بیشتری برای تولد کودکان مبتلا به اسکیزوفرنی یا سایر اختلالات روان پریشی دارند.

زمانبندی بارداری خود را در نظر بگیرید

کودکان متولد شده در طی ماه‌های زمستان به طورمتوسط ۱۰ درصد احتمال بیشتر ابتلا به اسکیزوفرنی را دارند. اگر می‌خواهید احتمال کمتری برای داشتن کودکی مبتلا به اسکیزوفرنی داشته باشید، فصل مطلوب برای باردار شدن، فصل بهار است. در بین فاکتورهای محیطی، موضوع فصل از اهمیت نسبتاً کمتری در بین عوامل ایجاد کننده‌ی اسکیزوفرنی دارا است، به همین دلیل توصیه می‌شود که افراد بیش از حد نگران فصل نباشند. به جای زمانبندی حاملگی، شاید تمرکز بر مصرف ویتامین دی به میزان کافی و جلوگیری از عفونت از اهمیت بیشتری برخوردار باشند.

جلوگیری از قرار گرفتن در معرض سرب و استفاده از الکل

از مصرف الکل و تماس با سرب در طول دوران بارداری و در ماه‌های قبل از بارداری به شدت پرهیز نمایید. سرب و الکل از جمله ترکیباتی هستند که به عنوان مواد بالقوه سمی برای رشد مغز کودک شناخته شده‌اند. زمانی که فرد برای بارداری برنامه ریزی می‌کند و مادرانی که در دوران بارداری به سر می‌برند، باید از مصرف الکل اجتناب کند، به خصوص اگر سابقه بیماری روانی درخانواده‌ی مادر یا پدری وجود دارد. برای داشتن یک بارداری ایمن زنان بهتر است از چند ماه قبل از بارداری نوشیدن الکل را متوقف کنند زیرا الکل ممکن است در ابتدای دوران بارداری به جنین آسیب برساند. کارشناسان معتقدند که بدن‌هایی که به سرعت در حال رشد هستند و کودکانی که هنوز متولد نشده‌اند، سربی که بلعیده یا تنفس شده است را آسان‌تر جذب می‌کنند و این امر برای سلامتی آن‌ها در دراز مدت یک تهدید جدی محسوب می‌گردد. بر اساس مطالعات متعددی که انجام شده‌اند، کودکانی که معمولاً به شکل گرد و غبار ناشی از تجزیه سرب بر پایه رنگ یا آب آلوده به سرب از طریق لوله کشی وارد بدنشان می‌شود، دچار کاهش پتانسیل برای رسیدن به موفقیت در زندگی و افزایش خطر مشکلات اجتماعی شدن و رفتاری خواهند شد.

بچه‌دار شدن پدر در سن جوانی

شوهران باید تلاش کنند تا در سنین پایین‌تر و نه در سنین بالاتر بچه دارشوند، همچنین باید در حفظ سلامت باروری خود نهایت سعیشان را بکنند. مطالعات اخیر نشان داده‌اند که کودکان متولد شده از پدران مسن در معرض خطر ابتلای بالاتری به بیماری اسکیزوفرنی هستند. محققان بر این باورند که مشکل اسپرم آسیب دیده در تقریباً ۱۵ تا ۲۵ درصد از کل موارد از علت‌های ایجاد اسکیزوفرنی در کودکان است که این امر ممکن است ناشی از سطوح بالاتری از آسیب وارده آمده به DNA در اسپرم مردان مسن‌تر باشد. محققان تخمین زده‌اند که در مقایسه با یک مرد که در اوایل دهه ۲۰ زندگی خود بچه دارمی‌شود، احتمال دارد که خطر داشتن فرزندی مبتلا به اسکیزوفرنی در پدری که ۴۰ سال سن دارد دو برابر و در پدری که ۵۰ سال سن دارد، به میزان سه برابر افزایش یابد.

فاصله کم بین دو بارداری

زنان ممکن است بخواهند یک فاصله بین بارداری بیش از ۲۷ ماه داشته باشند تا سلامت روانی کودکان را افزایش دهند. تشخیص (باردار شدن) بلافاصله پس از تولد یک نوزاد، خطر ابتلا به زایمان زودرس، مشکلات زایمان و نواقص در کودک را افزایش می‌دهد. برخی بر این باورند که این افزایش خطر ممکن است به دلیل عدم بازگشت کامل مواد مغذی مانند اسید فولیک، ویتامین B6 و B12 در مادر در زمان باردار شدن باشد. معمولاً یک سال طول می‌کشد تا میزان این مواد مغذی به سطح توصیه شده برسند. مشخص شده است که خطر اسکیزوفرنی بسته به فاصله زمانی تولد دو کودک تغییر می‌کند. کودکانی که بعد از زایمان طولانی مدت (۲۷ ماه و بیشتر) به دنیا آمده‌اند، شانس ابتلای بسیار کمتری به اسکیزوفرنی را داشتند، در حالی که میزان ابتلا به این بیماری در کودکانی که با فاصله زمانی کوتاه مدت (۱۵ تا ۲۰ ماه) به دنیا می‌آیند در بالاترین سطح خود قرار دارد. همه این احتمالات ابتلا به اسکیزوفرنی مستقل از تاریخچه بیماری‌های روانی در والدین یا خواهر و برادر، فصل تولد، سن پدر و مادر، ترتیب تولد، سطح شهرنشینی در هنگام تولد و یا سال تقویم است.

استرس کم

برای حفظ سطح پایین تنش و اضطراب جسمی، استرس و اضطراب اجتماعی و احساسی (نگرانی، ترس و کمال گرایی) در دوران قبل و در حین بارداری، حداکثر تلاش خود را بکنید. برای همه اعضای خانواده و خانواده‌های بزرگ، تلاش برای ایجاد یک محیط با حداقل میزان استرس برای مادر در دوران قبل و در حین بارداری جهت فراهم نمودن رشد سالم مغز کودک ضروری است. تحقیقات نشان می‌دهند که سطوح بالای استرس اجتماعی و احساسی در طول حاملگی می‌تواند تاثیرات منفی بر جنین داشته باشد. مادر و محیط رحمی که او ایجاد می‌کند، نقش مهمی در بسیاری از جنبه‌های رشد جنین دارند و تعدادی از مراحل کلیدی پیشرفت مغزی که در طول این زمان اتفاق می افتند، در تمام طول دوران زندگی کودک روی او تأثیر خواهند داشت.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است