بهترین روانپزشک (متخصص اعصاب و روان) برای درمان اسکیزوفرنی

روانپزشکان پزشکانی هستند که به درمان اختلالات و بیماری‌های روانی می‌پردازند. روانپزشکان در وهله اول بیماری فرد را تشخیص داده و غالباً در روند درمان آن که شامل روان درمانی و دارودرمانی است مشارکت می‌کنند. اسکیزوفرنی یک اختلال مغزی مزمن است که حدود یک درصد جمعیت جهان به آن مبتلا می‌شوند. روانپزشک بهترین فردی است که می‌تواند علائم ابتلا به اسکیزوفرنی را درمان کند. روانپزشک خوب نگرش مراقبتی کاملی در مورد درمان اسکیزوفرنی برای بیماران و بیماری آنها دارد. به عنوان درمان غیررسمی با دلسوزی و به گرمی به نیازهای بیمار خود گوش فرا داده و راهنمایی‌ها و آموزش‌های لازم را با درمان‌های جدی‌تر به او ارائه می‌دهد.

افراد به دلایل مختلف به روانپزشک مراجعه می‌کنند. مشکلات ممکن است ناگهانی اتفاق بیفتند مانند حملات عصبی یا پانیک اتک، توهم‌های ترسناک، افکار خودکشی و شنیدن صداهای غیرواقعی، یا ممکن است به مدت طولانی وجود داشته باشند مانند احساس ناراحتی، ناامیدی و اضطرابی که هیچ وقت فرد را رها نمی‌کند یا مشکلات عملکردی که باعث می‌شود فرد در زندگی روزمره احساسات مخربی داشته باشد و نتواند آنها را کنترل کند. افراد مبتلا به اسکیزوفرنی معمولاً برای درمان به روانپزشک مراجعه می‌کنند. روانپزشکان آموزش دیده ما در کلینیک روانپزشکی مژده متناسب با هر مورد روش‌های درمانی متناسب با آن را به بیمار ارائه می‌دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۷۶۲۵۳۴۶۵ و ۰۲۱۷۶۲۵۳۴۶۶ تماس حاصل فرمایید.

تخصص‌های مختلف در مورد بیماری‌های روانی


انتخاب صحیح یک پزشک یا روان درمان برای درمان اسکیزوفرنی و بیماری‌های روانی دیگر بسیار با هم تفاوت دارد. چگونه می‌توانید این متخصصان را پیدا کنید؟
تعدادی از متخصصان می‌توانند برخی از بیماری‌های روانی از جمله بیماری‌های زیر را تحت درمان قرار دهند:

روانپزشکان

این پزشکان در تشخیص و درمان اسکیزوفرنی و بیماری‌های روانی و احساسی یا اختلالات رفتاری دیگر تخصص دارند. روانپزشک اسکزوفرنی می‌توانند داروهایی برای درمان بیماری تجویز نموده و گفتار درمانی نیز انجام دهند.

روانشناسان

این پزشکان در بیشتر موارد نمی‌توانند دارویی تجویز نمایند. روانپزشکان و روانشناسان غالباً برای درمان یک بیماری با هم همکاری می‌کنند. روانشناسان همچنین می‌توانند تست‌هایی انجام دهند که در آن نشان داده می‌شود که فرد به چه میزان می‌توانند به زندگی روزمره و عادی خود ادامه دهند. شما باید به دنبال یک روانشانس باشید که بتواند توانبخشی، اصلاح یا بهبود رفتاری و شناختی انجام دهد. این انواع درمان‌ها به بیماران آموزش می‌دهد که چگونه با نیازهای خود ارتباط برقرار کرده و به آنها نشان می‌دهد که چگونه بتوانند نیازهای دیگران را درک کنند.

مددکاران اجتماعی مجاز و مشاوران حرفه‌ای مجاز

این متخصصان برای ارائه مشاوره‌های تخصصی در مورد مسائل رفتاری، احساسی و روانی آموزش دیده‌اند. آنها می‌توانند مشاورهای خانوادگی، مشاوره ازدواج، درمان‌های تمدد اعصاب، مدیریت استرس و سکس تراپی را انجام دهند. از آنجا که مددکاران اجتماعی و مشاوران خانواده پزشک بالینی نیستند نمی‌توانند دارویی تجویز کنند.

پزشکان عمومی

در بیشتر موارد، پزشک عمومی شما ممکن است بیماری شما را تشخیص داده و شما را به یک متخصص ارجاع هد.

پزشکان بالینی عمومی و جایگزین

این پزشکان در مورد داروهای مکمل و جایگزین، داروهای عمومی، داروهای تغذیه و داروهای گیاهی تخصص دارند. این پزشکان قادر به تجویز انواع داروها بوده اما غالباً رویکردهای مختلفی را انتخاب می‌کنند که ممکن است ترکیبی از داروهای طبیعی با روان درمانی باشد.

روانکاوان

روانپزشکان، روانشناسان یا متخصصان روان درمانی دیگر برای روانکاوی که شکل خاصی از روان درمانی است آموزش‌های پیشرفته‌تری می‌بینند اما روانکاوان نمی‌توانند اسکیزوفرنی یا بیماری‌های روانی دیگر را درمان کنند بنابراین احتمالاً این افراد متخصصانی نیستند که بتوانند نیازهای شما را رفع کنند.

خصوصیات یک روانپزشک خوب


خصوصیات یک روانپزشک خوب برای اسکیزوفرنی که می‌تواند اسکیزوفرنی را درمان کند به شرح زیر است:

کنجکاو

درک عمیق از بیماران، شما را برای کمک به آنها به عنوان یک روانپزشک مجهزتر می‌کند. این بدان معناست که باید از سؤالات سطحی فراتر رفته و واقعیت‌های بیشتری در مورد ریشه واقعی الگوی فکری و رفتاری که باعث ایجاد مشکل برای بیمار شده است به دست آورید. کنجکاوی‌های صمیمانه در مورد درگیری‌های ذهنی بیمار می‌تواند شما را برای ارائه یک روش درمانی مؤثر و دقیق در موقعیت بهتری قرار دهد. روانپزشک همچنین به ذهنی کنجکاو برای مشاوره و ماندن در حالت ارزیابی و درمان نیاز دارد.

خوش‌بینی

متخصص اعصاب و روان برای اسکیزوفرنی به طور مرتب با بیمار برای غلبه بر افسردگی و اختلالات دیگر که باعث ایجاد احساس ناخوشایند در آنها شده است کار می‌کنند. در حالی که همدلی یک جنبه خوب برای روانپزشک است اما دلسوزی بیش از حد در بیشتر موارد اثر منفی دارد. شما باید با داشتن نگرشی خوش‌بینانه به بیمار در نشان دادن روزها و زمان‌های خوبی که در آینده به آن خواهد رسید کمک کنید. توانایی درک روزهای بهتر برای بیماران آن چیزی که به آنها در همکاری با روانپزشک برای انتخاب تصمیمم درست درمانی و مراقبتی کمک کرده و باعث می‌شود که آنها بتوانند از توانایی‌های خود به نحو شایسته‌ای استفاده کنند.

صداقت

توانایی صادق بودن با بیمار و کسب اعتماد او یکی دیگر از ویژگی‌های کلیدی و مهم یک روانپزشک خوب است. عدول از دیدگاه‌های صادقانه باعث اخلال در کمک به بیمار در استفاده از فرصت‌ها و بهبود شخصی او می‌شود. به طور مشابه یک روانپزشک خوب باید به بیمار در مورد مراحلی که می‌تواند به بهبود روابط و کیفیت زندگی بیمار کمک کند صادقانه آگاهی و آموزش دهد و این یعنی این که صادق بودن فراتر از بیان واقعیت‌ها است. این بدان معناست که ارائه اطلاعات صحیح در موارد لزوم به بهبود وضعیت بیمار کمک می‌کند.

مهارت‌های شخصی یک روانپزشک


روانپزشکان نیز مانند همه پزشکان باید آموزش‌های طولانی مدتی را ببینند. حتی بهترین آموزش‌ها و تعالیم نمی‌تواند تضمینی برای موفقیت باشد. برای این که یک فرد بتواند روانپزشک موفقی باشد باید برخی مهارت‌های فردی و شخصی را نیز دارا باشد.

درک

متخصص اعصاب و روان برای اسکیزوفرنی باید توانایی قضاوت در مورد واکنش‌های دیگران و چرایی بروز هر واکنشی را داشته باشند. روانپزشک به خصوص زمانی که با بیماران سروکار دارند باید از ادراک شخصی خود برای شناخت خطرات احتمالی و مزایای هر عملی مانند تصمیم‌گیری در مورد خطرناک بودن بیمار برای خود و اطرافیانش استفاده کنند. همچنین روانپزشکان باید نسبت به مشکلات حساس بوده آنها را شناسایی کرده و روش‌های برون‌رفت از مشکل را حتی اگر راه حل فوری برای آن وجود نداشته باشد بشناسد. توانایی تشخیص واقعیت از دروغ یک ویژگی مهم است همان گونه که توانایی شناخت زمانی که دیگری از اطلاعات چشم‌پوشی می‌کند یا آن را کم‌اهمیت جلوه می‌دهد نیز بسیار مهم است.

استدلال

روانپزشک اسکیزوفرنی خوب باید مهارت‌های استدلال استنتاجی و استقرایی هر دو را داشته باشد. استدلال استقرایی شامل استفاده از واقعیت‌های شناخته شده و درک عمومی مسئله برای دست‌یابی به جوابی منطقی است. استدلال استنتاجی شامل ترکیب یافته‌های مناسب برای دست‌یابی به نتیجه می‌شود. زمانی که روانپزشک به مجموعه‌ای از اتفاقات برمی‌خورد که به نظر می‌رسد ارتباطی با هم ندارند، آنها را ترکیب کرده تا الگویی بیابد در این حالت از روش استقرایی استفاده کرده است.

ارتباط

روانپزشکان خوب برای اسکیزوفرنی باید شنونده‌‌ خوبی باشند. آنها باید توانایی داشتن توجه کامل به کلمات، تن صدا و زبان بدن که دیگران از آن استفاده می‌کنند را داشته باشند تا بتوانند کانالی به احساسات و طرز فکر دیگران بیابند. زمانی که نوبت به سخن گفتن روانپزشک می‌رسد باید قادر باشد به گونه‌ای سخن بگوید که شنونده دچار سوءتفاهم در مورد بیانات او نشود. روانپزشک اسکیزوفرنی باید قادر به درک ارتباطات نوشتاری بوده و گزارش‌هایی کتبی را به گونه‌ای آماده کنند که دیگران بتوانند منظور را به درستی درک کنند.

مهربانی

پزشکان اولین و اصلی‌ترین مداواکنندگان هستند. به همین دلیل آنها باید مهربان بوده و با دیگران همدردی کنند. روانپزشکان باید مشکلات، چالش‌ها و نیازهای دیگران را به طور مؤثری درک کنند. یک روانپزشک در کارهای بالینی باید اظهارات تکان‌دهنده و خشمگین کننده را شنیده و آنها را دفع کند. وی باید آرامش خود را حفظ کرده و احساسات خود کنترل داشته باشد و بر کمک به بیمار خود متمرکز شود.

تحمل استرس

روانپزشک زمان‌های پراسترسی در کار خود دارد. در برخی موارد ممکن است استرس کم ولی شدید باشد مانند زمانی که بیمار به طور پیش‌بینی‌نشده‌ای دچار تلاطم، اضطراب یا هیجان می‌شود. در برخی موارد استرس‌ها مدت زمان بیشتری وجود دارند. برای مثال، ممکن است نیاز باشد که یک روانپزشک ماه‌ها یا حتی سال‌های زیادی برای دست‌یابی به نتایج در مورد یک بیمار مقاومت داشته و صبر کند. همه پزشکان از جمله روانپزشکان ممکن است خطا داشته باشند. به همه بیماران هم نمی‌توان کمک کرد و همه بیماران از پزشک راضی نخواهند بود.

به این پست امتیاز دهید.
بهترین روانپزشک (متخصص اعصاب و روان) برای درمان اسکیزوفرنی
۵ از ۲ رای