روان درمانی یا درمان روانشناختی اسکیزوفرنی: مزایا و انواع

روان درمانی اسکیزوفرنی نقش چشمگیری در کمک به فرد در زندگی کردن و مدیریت اسکیزوفرنی خود دارد. تاثیر عاطفی یک تشخیص اسکیزوفرنی، بزرگ است و همین روان‌ درمانی را بسیار مفید کرده است. در درمان اسکیزوفرنی، جلسات روان‌ درمانی اغلب هم برای فرد و هم خانواده برگزار می‌شود.

یک پنجم تا یک سوم تمام بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی به درمان دارویی به اندازه‌ی کافی پاسخ نمی‌دهند. در نتیجه جلسات روان‌ درمانی برای بسیاری از بیماران مفید خواهند بود. متخصصین ما در مرکز توانبخشی اعصاب و روان مژده شرایط و سلایق شخصی شما را منحصر به فرد تلقی می‌کنند تا بهترین نحوه‌ی درمان را برای شما تعیین کنند. برای اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت با شماره‌های تماس بگیرید.

مزایای روان درمانی اسکیزوفرنی


روان درمانی اسکیزوفرنی به شیوه‌های زیر کمک کننده است:

 • شناخت و درک اختلال
 • پیدا کردن راه‌های سالم برای کنار آمدن با اختلال
 • تشویق برای قبول کردن درمان
 • مدیریت علائم و بهبود عادت‌های سالم
 • سر وکار داشتن با خانواده‌ها، مسائل و مشکلات اجتماعی و شغلی
 • فراگیری راه‌هایی جهت مدیریت استرس
 • افزایش آگاهی و قبول به بیماری خود
 • استقرار مجدد در جامعه
 • پیشرفت و یا بهبود مهارت‌های اجتماعی
 • پیشرفت و حفظ روابط سالم
 • تسهیل ارتباط با اعضای خانواده و عمده‌ی دیگران

چرا درمان روانشناختی برای بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی انجام می‌گیرد؟


روان درمانی اسکیزوفرنی در درمان بیشتر مشکلات سلامت کمک کننده است مثل:

 • اختلالات اضطرابی، مثل اختلال وسواسی اجباری (OCD)، فوبیاها، اختلالات وحشت یا اختلال استرس بعد از تروما
 • اختلالات خلقی، مثل افسردگی یا اختلال دوقطبی
 • اعتیاد، مثل اعتیاد به الکل، وابستگی به دارو یا اعتیاد به قماربازی
 • اختلالات خوردن، مثل بی اشتهایی عصبی یا پرخوری
 • اختلالات شخصیت، مثل اختلال شخصیت مرزی یا اختلال شخصیت وابسته
 • اسکیزوفرنی یا سایر اختلالاتی که باعث جدایی از واقعیت می‌شوند (اختلالات سایکوتیک).

روان‌ درمانی برای اسکیزوفرنی


داروهای ضدروانپریشی برای درمان علائم اسکیزوفرنی، توهم، هذیان و بی‌ربط گویی به طور قاطع اثبات شده‌اند اما در بهبود و درمان علائم رفتاری اسکیزوفرنی ثابت قدم نیستند و نقشی ندارند. حتی زمانی که بیمار مبتلا به اسکیزوفرنی به طور نسبی علائم سایکوتیک ندارد نیز بسیاری از آن‌ها همچنان دچار دشواری در ارتباطات، انگیزش، مراقبت شخصی و ایجاد و حفظ رابطه با دیگران هستند. به علاوه، به دلیل اینکه بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی معمولا در خلال سال‌های بحرانی شکل گیری زندگی شغلی (مثلا سال‌های هجده تا سی و پنج سالگی) بیمار می‌شوند، معمولا کم‌تر مایل به گذراندن دوره‌های مهارت‌های شغلی هستند. در نتیجه بسیاری از بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی نه تنها از مشکلات فکری و عاطفی بلکه از فقدان مهارت‌های اجتماعی و شغلی و تجربه نیز رنج می‌برند.

ازچه نوع روان درماني برای درمان اسکیزوفرنی استفاده مي شود؟


انواع روان درمانی برای اسکیزوفرنی اجتماعی وجود دارد و اغلب بر بهبود عملکرد اجتماعی بیمار چه در بیمارستان چه در اجتماع و خانه و یا در محل کار تمرکز می‌کنند. بعضی از این‌ رویکردها در اینجا توضیح داده شده اند.

بهبودی

در معنای وسیع، بهبودی شامل طیف گسترده‌ای از مداخلات غیرپزشکی برای کسانی است که به اسکیزوفرنی مبتلا هستند. برنامه‌های بهبودی بر آموزش اجتماعی و مهارت های شغلی تاکید دارد تا به بیماران و بیماران سابق در غلبه بر مشکلات این زمینه کمک کند. برنامه‌ها احتمالا شامل مشاوره‌های مهارت شغلی، آموزش شغلی، روش حل مسئله و مهارت‌های مدیریت مالی، استفاده از وسائل نقلیه و آموزش مهارت‌های اجتماعی می‌شوند. این رویکردها برای موفقیت در کمیته‌ی مرکز درمان اسکیزوفرنی اهمیت دارند زیرا به ترخیص بیمار با مهارت‌های لازم جهت یک زندگی بهتر بیرون از دیوارهای یک بیمارستان روانی کمک می‌کند.

روان‌ درمانی فردی

روان‌ درمانی فردی برای بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی شامل جلسات گفت‌وگوی منظم بین بیمار و یک متخصص سلامت روان مثل یک متخصص اعصاب و روان، روان‌شناس، روان‌درمانگر اجتماعی یا پرستار است. جلسات ممکن است بر مشکلات جاری یا گذشته‌ی بیمار، تجربیات، افکار، احساسات یا روابط او متمرکز شود. با اشتراک گذاری تجربیات با یک فرد دلسوز و آموزش دیده، صحبت در مورد جهان خود با فردی بیرون از این جهان، افراد مبتلا به اسکیزوفرنی به تدریج به درک بیشتری از خود و مشکلات خود دست می‌یابند. آنها همچنین یاد می‌گیرند که واقعیت را از علائم غیر واقعی تفکیک دهند. مطالعات اخیر نشان می‌دهند که روان‌درمانی فردی که حمایت کننده و بر اساس واقعیت باشد و رویکردهای شناختی رفتاری که مهارتهای حل مسئله و کنار آمدن با ان را آموزش می‌دهند برای بیماران غیر بستری مبتلا به اسکیزوفرنی مفید است. هرچند روان‌ درمانی جایگزین داروهای ضدروانپریشی نیست و زمانی که دارودرمانی باعث بهبود علائم سایکوتیک بیمار می‌شود، روان‌ درمانی کمک کننده است.

آموزش به خانواده

اغلب بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی برای مراقبت در کنار خانواده، از بیمارستان مرخص می‌شوند؛ بنابراین بسیار مهم است که اعضای خانواده تا جایی که می‌توانند در مورد اسکیزوفرنی یاد بگیرند و مشکلات و سختی‌های مرتبط با بیماری را درک کنند. همچنین برای اعضای خانواده بسیار کمک کننده است که راه‌های به حداقل رساندن شانس عود بیماری را یاد بگیرند، برای مثال با استفاده از درمان‌های استراتژیک متفاوت و به انواع متنوع خدمات خانوادگی و سرپایی موجود در دوران بعد از بستری آگاهی داشته باشند. روان آموزی خانوادگی که شامل آموزش استراتژی‌های مختلف کنار آمدن با مشکل و مهارت حل مسئله ممکن است به خانواده‌ها کمک کند تا به طور موثرتری با خویشان بیمار خود ارتباط داشته باشند و این احتمالا نتایج بهتری را برای بیمار به دنبا خواهد داشت.

گروه‌های کمک شخصی

گروه‌های کمک شخصی برای افراد و خانواده‌های درگیر با اسکیزوفرنی در حال رشد و گسترده شدن هستند. اگرچه این گروه‌ها بوسیله‌ی یک متخصص هدایت نمی‌شوند اما ممکن است که درمانی باشند زیرا اعضا حمایت متقابل و مداوم با هم دارند و همچنین میدانند که خودشان تنها کسانی نیستند که با این مشکل درگیر هستند. این گروه‌ها ممکن است اعمال مهم تری را نیز انجام دهند. خانواده‌هایی که با هم همکاری دارند در برنامه‌های درمانی و تحقیقاتی و کمیته‌های بیمارستانی حامی هستند. بیمارانی که در گروه‌ها فعالیت دارند ممکن است برخلاف درمان های فردی قادر به شکستن طلسم و جلب توجه عموم به این سوءاستفاده‌های علیه بیماران روانی باشد و آنها را کاهش دهد. حمایت‌های دقیق و خانوادگی و گروه‌های مدافع بسیار فعال هستند و اطلاعات مفید و حاضر برای بیماران و خانواده‌های بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی و سایر اختلالات ذهنی فراهم می‌کنند.

رفتار درمانی شناختی (CBT)

نشان داده شده که رفتار درمانی شناختی یک نوع درمان موثر برای انواع اختلالات مثل افسردگی و اضطراب است. این روش برای کسانی که مبتلا به اسکیزوفرنی هستند نیز بسیار مفید است. هدف CBT کمک به افرادی است که سبک زندگی ناسالم و حساسیت فکری دارند و روش جدیدی برای بهبود سبک زندگی که مفیدتر است را ارائه می‌دهد. در مبتلایان به اسکیزوفرنی، CBT به بیمار در مدیریت بهتر باورهای هذیان گونه که حتی با دارو درمانی نیز به طور کامل حل نمی‌شوند، کمک می‌کند. برای مثال اکثر افراد مبتلا به اسکیزوفرنی، صداهایی می‌شنوند و با باورهای هذیانی درگیر هستند. CBT به آنها در چک واقعیت تجربیاتشان و تشخیص این صداها کمک می‌کند. این روش همچنین به آنها در عقاید پارانوئید و صحبتهای شخصی منفی با خودش کمک می‌کند. صحبت های شخصی منفی با خود و اعتماد به نفس پایین در افرادی هر گونه تشخیص مبنی بر بیماری‌های روانپزشکی دارند، غیرشایع نیست. رفتار درمانی دیالکتیکی نوعی CBT است که مهارتهای رفتاری را جهت کمک به کنترل استرس، مدیریت عواطف و بهبود روابط شما با دیگران آموزش میدهد.

درمان پذیرشی و اعترافی

درمان پذیرشی و اعترافی به فرد در آگاه شدن از و قبول افکار و احساسات خود و تعهد برای ایجاد تغییر و افزایش توانایی کنار آمدن و تطابق با شرایط کمک می‌کند.

درمان‌های سایکودینامیک و سایکوآنالیز

درمان‌های سایکودینامیک و سایکوآنالیز که بر افزایش آگاهی شما از افکار و رفتارهای ناخودآگاه خود تمرکز دارند، دیدگاه جدیدی از انگیزش‌های شما و حل تعارض‌ها ایجاد می‌کند.

به این پست امتیاز دهید.
روان درمانی یا درمان روانشناختی اسکیزوفرنی: مزایا و انواع
۴٫۶۷ از ۳ رای